Absolvents Ingus Rūķis – Atpakaļ uz skolu

rukis

     Ceturtdien pie Limbažu Valsts ģimnāzijas vienpadsimtklasniekiem viesojās kādreizējās Limbažu 1.vidusskolas absolvents, programmētājs un AS Mapon direktors Ingus Rūķis. Pamanījis aicinājumu piedalīties Eiropas Komisijas atbalstītajā akcijā Atpakaļ uz skolu, viņš pats pieteicās apmeklēt savu kādreizējo mācību iestādi un padalīties ar jauniešiem atziņās.

     Jau skolas laikā viņš apzinājās, ka vēlas nākotni saistīt ar datoriem. Tagad, skolēnu auditorijai rādot vidusskolas sekmju izrakstu un stāstot par Latvijas Universitātē iegūto izglītību līdz pat datorzinātņu maģistram, likumsakarības saskatāmas visnotaļ skaidri.- Man superveicies ar skolotājiem!- sacīja Ingus. Informātikas pasniedzējs Modris Jirgensons viņā saskatīja talantu, motivēja, ļāva izpausties un piedalīties dažādās programmēšanas sacensībās. Vidusskolas laikā tapa arī Klaviermeistars – klaviatūras trenažieris, ar ko apgūt rakstīšanu ar visiem 10 pirkstiem. Viena no skolniecēm atcerējās, ka jaunākajās klasēs to izmantojuši arī tagadējie skolēni un pēc tam sacentušies ātrrakstīšanā.

     Klases audzinātāja Mārīte Grīne pamatskolā ielikusi spēcīgus fizikas pamatus, tāpat var vien apbrīnot absolūti superīgā daudzu priekšmetu skolotāja Ulda Umuļa spēju likt audzēkņiem domāt. Angļu valodā novērtējams tas, ka bija iespēja mācīties pie ārvalstu pasniedzējiem. Latviešu valodā un literatūrā atzīmes gan Ingum nebija tik augstas kā eksaktajos priekšmetos, tomēr absolvents atzina, ka viņā tomēr ir ielikta vēlme un motivācija kopt valodu. Vidusskolā liels lasītājs neesot bijis, bet vēlāk bijuši periodi, kad lasīts aptuveni 20 grāmatu gadā. – Jāatrod tas, kas patiešām interesē. Tad lasīšana ir pat ļoti aizraujoša! – viņš ieteica un aicināja jauniešus nepārsteigties ar secinājumu, ka atsevišķas skolā mācītās lietas nekad dzīvē nebūs vajadzīgas. – Pat ja šobrīd tā šķiet, parunāsim pēc 10 gadiem. Tad tā būs cita saruna! Pateicoties vidusskolas vācu valodas zināšanām, viņš pats svētdienā būdams Vācijā, sazvanījis autoservisu, kurā varētu nomainīt pēkšņi plīsušu riepu.

     Vēl viesis pauda atziņu, ka daudz var panākt ar neatlaidību, centību, apņemšanos un motivāciju. Tādējādi iespējams apgūt pat to, kas it kā nepadodas. Viņš pats 30 gadu jubilejā nopircis ģitāru, bet tā pa īstam to apguvis tikai tagad, kad nolēmis tam intensīvi veltīt laiku. Tālab apmeklējis arī kursus. – Nevajag baidīties meklēt palīdzību, - viņš mudināja. Balstoties uz paša pieredzi, aicināja jauniešus ieklausīties vecākos, bet lēmumus attiecībā uz izglītību un darbu pieņemt pašiem. Šajā ziņā vērtīgi ir Nodarbinātības valsts aģentūras organizētie nodarbinātības pasākumi skolēniem. Pats, vasaras brīvlaikā kopā ar tēti izvadājot piena produktus, sapratis, ka par krāvēju būt nevēlas.

     Domājot, ko, mācoties vidusskolā darītu citādi, viņš, iespējams, izmantotu iespēju piedalīties skolēnu apmaiņas programmās. Ingus ir superlaimīgs, kādā skolā ir mācījies, un, visticamāk ietu to pašu ceļu, jo ļoti patīk savs darbs, katru rītu uz to dodas ar prieku.

     Jaunieši izmantoja iespēju Ingum uzdot jautājumus gan par AS Mapon darbu, gan ģitārspēli. Limbažu Valsts ģimnāzijas karjeras konsultante Ieva Ratniece atzina, ka šī tikšanās bijusi iedvesmojoša un motivējoša un katrs būs guvis kādu atziņu. Tikmēr jau jūnijā Ingus kā AS Mapon direktors uzstāsies citas auditorijas priekšā – proti, piedalīsies Latvijas lielākajā vadītāju konferencē EBIT, kur dalīsies pārdomās par introvertumu un ekstravertumu darba vidē. Pats esot pārliecināts introverts. – Kad biju programmētājs, strādāju ar datoriem. Tie dara precīzi, ko viņiem liec. Bet piespiest cilvēku izdarīt to, ko gribi, ir daudz grūtāk nekā varētu šķist, - tā arī ir viena no vadītāja lomā gūtajām atziņām.

 

Ievas Ozolas teksts un foto

Pārpublicēts no 2023.gada 31.maija Vidzemes laikraksta Limbažu novadam “Auseklis”