“Cilvēks, koks, kultūrvērtība“

“Latvijas Skolas somas” programmas finansētas namdaru nodarbības “ Cilvēks, koks, kultūrvērtība“

29. novembrī ģimnāzijā norisinājās kultūrizglītības programmas projekta “Latvijas Skolas soma” pasākums “Cilvēks, koks, kultūrvērtība“, kuru rīkoja SIA “Namdaru darbnīca”. Namdaru Jāņa, Kārļa un Andra pavadībā 4.-6. klašu skolēni varēja piedalīties meistarklasē un izmēģināt dažādus koka amatniecības rokas instrumentus. Tā bija unikāla iespēja uzzināt saistošus stāstus par klasiskiem kokamatniecības darba rīkiem. Visvairāk audzēkņi bija sajūsmā par iespēju izmēģināt instrumentus. Viņi zāģēja ar "divroku zāģi", ēvelēja, strādāja ar slīmestu, greba sili (kura palika skolā), ar koka āmuru dzina tapas koka pamatnē. Audzēkņi varēja sajust dažādu koka sugu struktūru un smaržu. Visiem patika darboties ar senajiem un mūsdienu koka spēlēm.

Savukārt skolas zālē SIA “Namdaru darbnīcas” pārstāves Lauras vadībā noskatījāmies dokumentālo filmu par Latvijas kokamatniecību. Filmā, iepazīstot dažādu amata meistaru darbu, redzējām, kā top guļbūve, abra, ozolkoka muca, bērza tāsu taure, kadiķa svečturi un skanīga kokle. Tas ļāva iepazīt Latvijai raksturīgus kokus, to pielietojumu un kokamatniecības darba rīkus.

4.b klases audzēkņus ieinteresēja no bērza tāss darinātās taures skaņas, kuras viņi dzirdēja filmā. Skolotāja klasē nolasīja Rūdolfa Blaumaņa dzejoli “Tālavas taurētājs”, kurā pieminēta šāda taure.

Skolēniem tika izdalītas darba lapas, kuras ir izstrādātas tieši nodarbībai "Cilvēks, koks, kultūrvērtība", lai veidotu atmiņā sasaiti ar redzēto, izmēģināto un izmēģināto.

Pēc nodarbības visi bija ļoti apmierināti, jo paši varēja darboties un visu izmēģināt. Kā vēlāk stāstīja vecāki, tad vakarā, mājās, audzēkņi teikuši, ka skolā bijusi kolosāla nodarbība, ka vēlētos vēl kaut ko līdzīgu pamēģināt.

Koka diena

 

Koka diena3