Pagājušās ceturtdienas vakarā Limbažu Valsts ģimnāzijas vecāko klašu skolēni bija aicināti uz tikšanos ar dažādu jomu speciālistiem, lai parunātos par vēlmēm un iespējām, uzklausītu viņu pieredzi un ieteikumus, uzdotu dažādus jautājumus, meklējot atziņas, kas palīdzētu atrast savu īsto karjeras un dzīves ceļu. Taču pasākums nenotika tradicionālā veidā, kad viesi stāv zāles priekšā, bet klausītāji lielā pulkā iepretim sasēduši solu rindā un nereti kautrējas kaut ko taujāt, skaļi visiem stāstīt par saviem sapņiem. Nē, sarunu vakars noritēja mazās kompānijās pie galdiņiem. Pie katra interesentu grupiņas sagaidīja uzaicinātie deviņi ciemiņi. Pirms pasākuma skolēni varēja izlasīt ziņas par viesiem, izvēlēties, ar kuru gribētu tikties, pieteikties un tad vakara gaitā doties pie izraudzītā sarunbiedra. Ik pēc pusstundas notika maiņa, un jaunieši devās pie nākamā eksperta. Katrs sarīkojuma laikā varēja iziet trīs tikšanos raundus.
Ģimnāzisti ieklausās tajā, ko viņiem iesaka sabiedriski aktīvā žurnāliste un politiķe Inese Voika
Pirmoreiz šāda veida sarunas par vēlmēm un iespējām ģimnāzijā notika 2020.gada februārī. Toreiz visiem tas likās tik veiksmīgs formāts, ka nebija šaubu – noteikti jāatkārto. Diemžēl sākās kovidlaiks, kad klātienes pasākumi vispār bija liegti. Tikai tagad atkal bija iespēja aicināt uz ģimnāziju ekspertus. Vēlreiz sarīkot šādu tikšanos rosināja arī divpadsmitklasnieki, kuri atcerējās ne vienu vien atziņu no iepriekšējās reizes, kad visi jutušies tiešām lieliski.- Vispirms notika skolēnu aptauja, lai noskaidrotu, kādu jomu pārstāvjus viņi šoreiz vairāk gribētu iztaujāt, - pastāstīja ģimnāzijas karjeras konsultante Ieva Ratniece. Saraksts sanācis iespaidīgs – vairāk nekā 100 profesiju. Tad atlasītas populārākās jomas, tomēr vienlaikus skatoties, lai būtu lielāka dažādība, arī domājot, cik reāli ir atrast vajadzīgo ekspertu, vai viņš atsauksies ielūgumam.- Salāgojām vēlmes ar iespējām, - piebilda ģimnāzijas direktore Gunta Lāce. Devītnieks, kuri nešauboties piekrita ciemoties ģimnāzijā, patiešām pārstāvēja daudzveidīgu profesiju spektru, dažādus karjeras un izglītības ceļus.
Limbažu Valsts ģimnāzijas direktore Gunta Lāce un karjeras konsultante Ieva Ratniece atkal priecājas satikt absolventu Ričardu Uģi Pabērzu, kura darbs un studijas tagad saistās ar galvaspilsētu. Tomēr savā bijušajā skolā viņš jūtas kā mājās
Uzrunājot jauniešus un viesus, kuri bija atsaukušies ielūgumam tikties ar skolēniem, ģimnāzijas direktore Gunta Lāce sacīja, ka ļoti priecājas redzēt kopā gan tos, kuri piekrituši dalīties savā pieredzē, gan tos, kuri gatavi uzklausīt, varbūt iegūt kādu ideju, kas pagriezīs visu viņa dzīvi.
Saruna ar Agnesi Runci
Ģimnāzijas ielūgumam bija atsaukušies deviņi atšķirīgu jomu speciālisti. Pašu absolvents Ričards Uģis Pabērzs, kurš studē maģistrantūrā Latvijas Jūras akadēmijā un ir eksporta dokumentācijas koordinators vienā no lielākajām Eiropas konteinerlīnijām. Jānis Kokins, kurš, iepazīstinot ar sevi, vispirms sacīja, ka ir mērnieks. Tad piebilda, ka arī ģeomātikas maģistrs, kurš strādā Rīgas Tehniskajā universitātē, darbojas Latvijas Mērnieku biedrības valdē. Finanšu analītiķe Rūta Ozoliņa, ieguvusi bakalaura grādu ekonomikā un biznesā, strādā Latvijā lielākajā privātajā enerģētikas uzņēmumā JA Power, bet nedaudz ir arī skolotāja Limbažu Valsts ģimnāzijā. Kaspars Mežapuķe uzsvēra, ka viņš pamatoti uzskata sevi par Limbažu patriotu un šeit izveidojis uzņēmumu Virte tehnoloģijas, kas nodarbojas ar ūdens attīrīšanas iekārtu ražošanu. Kalvis Rudzītis pajokoja, ka uzskatāms par plaša profila speciālistu – savulaik bijis apsargs, ieguvis bakalaura grādu pedagoģijā, ir sporta skolotājs, atvēris Limbažos savu sporta studiju, kur darbojas kā treneris. Māris Garklāvs sevi raksturoja ļoti īsi: - Projektēju un būvēju ceļus. Fizioterapeite Agnese Runce uzsvēra, ka ir viļķeniete, kurai ļoti patīk Limbaži. Kopā ar kolēģi pirms gada šeit atvērusi savu praksi, taču līdztekus tam strādā arī Limbažu slimnīcā. Ar ģimnāzijas jauniešiem tikās arī Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Zane Kreicberga, diplomēta teātra režisore, kuras ziņā ir arī akadēmijas starptautiskā sadarbība. Lai Inese Voika pastāstītu par savu darba un dzīves pieredzi, būtu vajadzīgs krietni ilgs laiks. Sākusi kā žurnāliste, sabiedriski pilsoniska aktīviste, darbojusies dažādos starptautiskos projektos. Savulaik divus gadus strādājusi Ukrainā ANO attīstības projektā, bijusi 13.Saeimas deputāte.
Saruna ar Inesi Voiku
Ik pa pusstundai mainoties, pusotru stundu ilgajā pasākumā skolēni varēja pagūt aprunāties ar trim ekspertiem no šī devītnieka – ar tiem, kuru pieredze un ieteikumi varētu visvairāk noderēt. A.Runce priecājās, ka vairāki no viņas sarunbiedriem jau bija izlēmuši studēt fizioterapiju, uzdeva konkrētus jautājumus par eksāmeniem, darba iespējām. – Saruna šādā brīvā gaisotnē noteikti ir vērtīgāka nekā lekcija, - viņa atzina. Ne viens vien lūdzis arī atļauju vēl piezvanīt, apmeklēt viņas praksi, lai parunātos ilgāk. SIA Limbažu ceļi būvniecības projektu vadītājs M.Garklāvs sacīja:- Ir apsveicami, ka notiek šādas tikšanās, kas ir ārpus ikdienišķā, ārpus ierastās sistēmas. Tas ir tieši tas, kas vajadzīgs, jo jautājumi, ko iesākt ar savu dzīvi pēc skolas, pat pēc augstskolas, ir sarežģīti. Varu vien jauniešiem ieteikt meklēt to, kas patiešām aizrauj, kas rada dziļu interesi, prieku. Desmitklasnieks Lauris Kociņš savus sarunbiedrus R.Ozoliņu un J.Kokinu bija izraudzījies atbilstoši savu apgūstamo priekšmetu grozam.- Bija interesanti uzklausīt viņus, taču man vēl ir laiks izlemt, ko darīšu pēc 12.klases, - sprieda Lauris. Vienpadsmitklasnieces Katrīna Briška un Tīna Graudiņa kā pirmo eksperti, kuru gribēja uzklausīt, bija izvēlējušās I.Voiku. – Izlasīju, ka viņa mācījusies Hārvardā. Es arī vēlētos studēt ārzemēs, tāpēc interesēja viņas pieredze,- sacīja Katrīna. Savukārt Tīna, kura domā par jurisprudences studijām, vēlējusies vairāk dzirdēt par I.Voikas ieguvumiem, studējot Rīgas Juridiskajā augstskolā, arī iespējām savienot dažādas jomas. – Priecāsimies, ja arī nākamgad ģimnāzijā būs šādas tikšanās, varbūt vēl mazākās grupās, bet ar lielāku ekspertu skaitu no dažādām jomām, - rosināja abas jaunietes.
Saruna ar Māri Garklāvu
Pasākuma noslēgumā G.Lāce teica gardu paldies visiem ekspertiem un lūdza gan viņus, gan jauniešus uzrakstīt pa vienai atziņai, gūtām no šī vakara, tāpat uz tāfeles pielīmēt aplīti pie sejiņas, kas atbilst paša emocijām. Teju visi aplīši tika salipināti apkārt apmierināti smaidīgajam ģīmītim. Trāpīgs bija R.Ozoliņas atzinums: - Prieks par cilvēkiem, kas dara papildus ārpus obligāti pieprasītā. Atnāk uz sarunu vakaru ārpus stundu laika, dalās ar pieredzi ārpus darba laika. Lai mums visiem pietiek enerģijas tā turpināt!
Saruna ar Kalvi Rudzīti
Saruna ar Zani Kreicbergu
Saruna ar Rūtu Ozoliņu
Saruna ar Kasparu Mežapuķi
Saruna ar Jāni Kokinu
Lailas Paegles teksts un foto
Pārpublicēts no 2023.gada 1.marta Vidzemes laikraksta Limbažu novadam “Auseklis”
No ģimnāzistu atsauksmēm pēc pasākuma:
- Ir ļoti interesanti uzzināt dažādu cilvēku pieredzi un dzīves atziņas.
- Bija vērts paklausīties arī par tādām jomām, kas varbūt pārāk neinteresē, jo tik un tā var iegūt kaut ko vērtīgu.
- Patīkamas sarunas iedvesmoja tiekties uz priekšu izmēģināt visu, kas interesē, un, protams, pats galvenais – darīt!
- Bija super! Labs ieskats un laba atmosfēra. Ļoti noderīgi. Lūdzu vēl šādus pasākumus.
- Galvenā atziņa – būs vien jāmācās tālāk. Nebaidīties riskēt.
- Noticēju, ka dzīvē iespējams sasniegt daudz vairāk, nekā mums pašiem liekas.
- Ja dari, ko patiešām dzīvē vēlies, būsi apmierināts, un visi kauliņi sakritīs kā vajag.