Mācāmies dabā

Pirmdien, 22. maijā, deviņi zinātkāri jaunieši kopā ar skolotāju Līgu Andžāni devās uz Pārgaujas novadā esošo atkritumu poligonu “Daibe”, kur visas dienas garumā notika pasākums, kas veltīts starptautiskajai bioloģiskās daudzveidības dienai. 

 

 

Par godu šai dienai, kas ik gadu tiek atzīmēta 22. maijā, skolu pārstāvjiem “ZAAO” bija sagatavojis izzinošus uzdevumus, kā arī vairākus pārsteigumus. Uzdevumi bija visdažādākie un mēs visnotaļ iemācījāmies daudz ko jaunu. Zondēt un redzēt kūdras slāņa maiņu vai zemes iežu atšķirību no vairāku metru dziļuma ir interesantāk nekā to vērot uz papīra. Īsts izaicinājums mums bija arī iemācīties darboties ar kompasu, taču beigās neapjukām debespušu norādēs un atradām pareizo virzienu. Mācījāmies arī noteikt akmeņu izcelsmi.

Pētīt mežu un purvu ģeoloģiju bija aizraujoši, taču vēl interesantāka bija orientēšanās mežā, kurā viena no mūsu skolas komandām guva labus rezultātus. Pēc tam sekoja pusdienas un atkrituma poligona izrādīšana, daudzi bija pārsteigti, redzot, kur patiesībā nonāk mūsu atkritumi un kā notiek to apstrāde un šķirošana.

Dienu padarīja spilgtāku arī ķīmiķa eksperimenti, kuru rezultātā noskaidrojām, kā brīnumsvecīte var degt zem ūdens. Pasākuma laikā tika atklāts tēlnieka Matiasa Jansona veidotais  saules pulkstenis. Interesanta bija arī īsā prezentācija, kā poligona apkārtne izskatīsies šī gada septembrī. “ZAAO” līdz septembrim plāno poligonam blakus esošajā mežā un purvā radīt izzinošu un aizraujošu vidi, kurā pētīt dabu, veikt novērojumus vai vienkārši pavadīt izglītojošu brīvdienu ar ģimeni vai draugiem. Iespējams arī kāda no mūsu stundām notiks jauniekārtotajā “ZAAO” apkārtnē- tas palīdzētu skolēniem labāk izprast procesus dabā.  

Daniels Kevins Berkans, 8.b