Aktuāli

Limbažu Valsts ģimnāzijā – ikgadējās vēlmju un iespēju sarunas

Teātra un kino režisore Krista Burāne ar Limbažu Valsts ģimnāzijas skolēniem sprieda arī par kultūras lomu mūsdienās. Uz galdiņa – Lielais Kristaps un Spēlmaņu nakts balvas, ko režisore saņēmusi

Limbažu Valsts ģimnāzijā tā jau kļuvusi par tradīciju – pavasara pusē vecāko klašu skolēni tiekas ar dažādu jomu speciālistiem vēlmju un iespēju sarunās, lai uzklausītu viņu pieredzi un arī ieteikumus, kā izvēlēties savu profesiju, nodarbošanos. No līdzīgiem karjeras izglītības pasākumiem šo atšķir formāts – tās nav ciemiņu lekcijas, viņiem zālē nostājoties jauniešu priekšā, bet itin atklātas sarunas, sēžot visiem omulīgi nelielās grupiņās pie galdiņiem. Ja lielā auditorijā kāds no skolēniem varbūt saminstinātos uzdot jautājumu, kas viņu tiešām urda, tad brīvā atmosfērā saruna raisās pavisam citādāk, daudz drošāk. Un arī uzaicinātie viesi parasti atzīst – vadīt nodarbību kā lektoriem daļai būtu pat ļoti satraucoši, bet aprunāties ar jauniešiem mazās kompānijās ir interesanti arī pašiem.

Pirmoreiz šāds pasākums ģimnāzijā notika 2020.gada februārī, pēc tam kovidlaika dēļ bija pārtraukums, bet šīs reizes tikšanās bija jau trešā pēc piespiedu pauzes. Ģimnāzijas karjeras konsultante Ieva Ratniece gan atzīst, ka nebūt nav viegli atrast ekspertus, kuri gatavi tikties ar skolēniem, tāpēc ir ļoti pateicīga visiem, kuri aicinājumam atsaucas. Izraugoties pasākuma viesus, tiek uzklausīti arī jauniešu ieteikumi. Piemēram, šoreiz bija vēlme tikties ar arhitekti (uzsverot, ka vēlētos sastapt tieši sievieti) un arī mediķi, kuram nākas strādāt ar dažādām iekārtām. Kad eksperti piekrituši, par visiem tiek sagatavotas īpašas vizītkartes, kāda ir viņu darba pieredze, izglītība, arī vaļasprieki, dzīves moto vai ieteikums jaunajiem ļaudīm. Skolēni, tās izlasot, izvēlas, ar kuru vislabprātāk pasākumā tiktos. Varbūt tikai ar vienu, varbūt ar diviem vai trim – tas gan ir maksimums, cik pusotras stundas laikā var pagūt. Pēc tam pārdomām vielas atliku likām, kas var palīdzēt atrast tieši savu ceļu.

Skolnieču saruna ar masieri un Limbažu slimnīcas radiogrāferi Uģi Vaļģi

Limbažu Valsts ģimnāzijā ikgadējās vēlmju un iespēju sarunās ar vecāko klašu skolēniem tikās dažādu jomu un specialitāšu cilvēki, daloties savā pieredzē un atziņās par profesijas izvēli. Daļa no viņiem paši savulaik beiguši šo izglītības iestādi, citiem te mācās (vai mācījušies) bērni. Šoreiz ekspertu desmitniekā bija arhitekte Agnija Kurzemniece, psiholoģe un mākslas terapeite Ilze Lismane, masieris un Limbažu slimnīcas radiogrāfers Uģis Vaļģis, kino un teātra režisore Krista Burāne, nekustamā īpašuma vērtētāja Ilze Apeine, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Limbažu daļas vada komandieris Mārtiņš Metuss un šī dienesta Vienotā kontaktu centra pārvaldes Vidzemes reģiona nodaļas inspektore dežurante resursu vadībā Zanda Akmene, arī būvuzrauga palīgs, ēku projektētājs, būvinženieris Raimonds Brikmanis. Vēl jauniešiem bija iespēja aprunāties ar Valentīnu Apeini, kurš sniedz pakalpojumus uzņēmumiem darba aizsardzībā un ugunsdrošībā. Tāpat ar uzņēmēju, skaņu un gaismas režisoru Mareku Motti, kurš gādā par dažādu pasākumu tehnisko nodrošinājumu, ir arī dīdžejs, filmē un montē video. Kā mēdz teikt, cilvēks – orķestris.

Iedvesmas saruna ar Mareku Motti

Ģimnāzijas viesi sarunām ar skolēniem bija ļoti nopietni gatavojušies, pārdomājuši savas kādreizējās izvēles. R.Brikmanis un A.Kurzemniece līdzi bija paņēmuši skices un datorus, lai parādītu, kā top projekti, M.Motte demonstrēja video no dažādiem koncertiem un pasākumiem, abi VUGD speciālisti piedāvāja jauniešiem iepazīties ar bukletiem par izglītošanos un darbu šajā jomā. Savukārt K.Burāne bija atvedusi parādīt savas balvas – gan Lielo Kristapu, gan Spēlmaņu nakts apbalvojumu. Diskusijas brīžam bija tik aizrautīgas, ka ģimnāzijas direktore Gunta Lāce, kura bija nosacītais zvaniņš, kas vēstīja, ka katrai sarunai atvēlētā pusstunda galā un skolēniem jādodas pie nākamā sarunbiedra, pielaidīgi ļāva vēl kādu brīsniņu parunāties.

Vienpadsmitklasniece Dārta Silvija Ozola pēc pirmā raunda – tikšanās ar K.Burāni – atzina, ka sirsnīgā, atklātā saruna ļoti patikusi. Izsmeļoša, precīza informācija, kā mūsdienās ir strādāt kultūras jomā, bet vienlaikus emocionālas, cilvēciskas atziņas par dzīvi. – Tiešām bija vērts atnākt uz šo pasākumu, – atzina jauniete, kura domā varbūt izvēlēties profesiju, saistītu ar kultūru. Pati K.Burāne pēc trim sarunām ar skolēnu grupām sacīja, ka šis formāts, kurā jaunieši satiekas ar dažādu profesiju, pieredžu cilvēkiem, ir ļoti veiksmīgs. Īpaši tāpēc, ka mazās grupiņas ir atklātību veicinoša vide, skolēni cits citu iedrošina, iedvesmo. – Ja es varu ar savu pieredzi viņiem palīdzēt, daru to, – teica režisore. – Kultūras un mākslas lielais uzdevums ir ļaut cilvēkiem domāt par to, kas notiek te un tagad. Arī skolēniem uzsveru, cik svarīgi ir mācīties kļūt par pasaules radītājiem, nevis patērētājiem. Man tiešām liekas – jo vairāk katrs uz sevi skatīsimies kā uz radītājiem, jo pasaule būs cilvēcīgāka, rūpju un maiguma pilna. Tas ir īpaši svarīgi tik sarežģītā laikā kā šobrīd. Ir jārada kultūras pasaule, kur nevis aizbēgt un paslēpties, bet kur smelties spēku…

Arhitekte A.Kurzemniece sacīja, ka vēlējusies jauniešiem uzsvērt – šī ir profesija, kas apvieno tehniskas zināšanas, milzu precizitāti un radošumu. – Varbūt drusku viņus nobiedēju, bet varbūt tieši iedrošināju – tas ir ļoti interesants darbs. Izstāstīju arī, kāpēc pati savulaik izvēlējos šo profesiju. Skolas gados mani ļoti aizrāva tehniskā rasēšana, kaut patika un padevās daudz kas. Mācījos Zvejniekciema vidusskolā – neparastā ēkā, ko projektējusi Marta Staņa. Pamazām man radās apjausma, ka arhitekts veido vidi, kurā mēs dzīvojam. Tas ir tik interesanti – iztēloties un radīt ēkas, kurās cilvēkiem patīk dzīvot. Radīt vīziju, kas tiek īstenota, dod gandarījumu par rezultātu. Es droši vien arī nākamajā dzīvē turpinātu to pašu. Jauniešiem uzsvēru, cik svarīgi atrast darbu, kas tiešām patīk. Līdzīgu domu pauda R.Brikmanis, uzsverot, ka šāds pasākuma formāts ir super. Sarunas raisījušās viegli, ieteicis skolēniem arī apmeklēt Rīgas Tehniskās universitātes – ja interesē tās piedāvājums – rīkotos pasākumus, kas notiek reizi mēnesī sestdienās, lai, uzklausot profesionāļus, būtu skaidrāks priekšstats par iespējamo studiju virzienu. Divpadsmitklasnieks Markus Surovs, kurš arī iepriekšējos mācību gados apmeklējis šos pasākumus, pēc sarunas ar R.Brikmani sprieda, ka , tikai sarunājoties, uzklausot dažādus sarunbiedrus, pamazām kļūst skaidrāks, ko darīt pēc skolas absolvēšanas. Jāizlemj gan būs pašam.

Divpadsmitklasnieki Rihards Alksnis (no labās) un Markus Surovs ar interesi aplūko būvprojektētāja un būvuzrauga palīga Raimonda Brikmaņa rādītās skices

Skolēnu saruna ar Valentīnu Apeini – darba aizsardzības, ugunsdrošības un kvalitātes sistēmas speciālistu

Skolēnu saruna ar Ilzi Apeini – nekustamā īpašuma vērtētāju un pārvaldītāju.

Dažas skolēnu un ekspertu atziņas pēc pasākuma:

  • Ikkatrā darbā, kā arī jebkur dzīvē, nebaidīties jautāt palīdzību! (Elīna Grīnberga)
  • Ļoti patika šī gada izvēlētie profesiju pārstāvji. Pat ja izvēlētos profesijas, kas nav manā interešu lokā, tik un tā bija noderīgi no katra uzzināt kādu noderīgu dzīves gudrību un padomu. (Melisa Miķelsone)
  • Sapratu, ka nevajag baidīties izmēģināt vairākas profesijas, lai atrastu savu īsto. (Adriana Miķelsone)
  • Klausoties citu cilvēku pieredzi un karjeras stāstus, tas mani iedvesmoja tik ļoti neuztraukties par savu izvēli un to, ka tā varētu būt “nepareiza”. (Estere Miklāva)
  • Mani ļoti iedvesmoja Uģis Vaļģis, viņš spēja pārliecināt, ka tu vari apgūt dažādas specialitātes, bet beigās aiziet pavisam kaut kur citus, un arī tas ir okei. (Beāte Skreitule)
  • Šodienas vērtīgākā atziņa ir nebaidīties un mēģināt, un turpināt tiekties pēc iecerētā. (Sintija Almane)
  • Svarīgi uzrunāt ikvienu ieinteresēto, jo vienmēr būs kāds, kam tas liksies saistoši. Ja mēs ar savu darbu un sarunām jauniešus spējam uzrunāt, dienests jau ir ieguvējs. (Zanda Akmene)
  • Jauki pavadīts vakars! Abpusēji nozīmīgas sarunas un jautājumi. (Ilze Lismane)

 

Lailas Paegles

teksts un foto

Pārpublicēts no Ausekļa: 2025.gada 4.marts

MEDICĪNA – nākotnes profesijas un ieguldījums karjeras izaugsmē

Vidzemes slimnīca 2025.gadā svin savu 50 gadu jubileju. Lai to svinētu kopā ar skolēniem un radītu jauniešos interesi par profesijām medicīnas nozarē, 14.februārī SIA “Vidzemes slimnīca” Personāla daļas vadītāja Sanita Kandele, vispārējās aprūpes māsa anestēzijā un intensīvajā terapijā Maira Šlujeva, ārsts – rezidents, anesteziologs – reanimatologs Egija Junusova, fizioterapeite Elīna Dūrena dalījās ar praktisku informāciju par:

  • medicīnas studiju iespējām Latvijā;
  • karjeras izaugsmes perspektīvām veselības aprūpes nozarē;
  • studējošo pieredzi un ikdienu.

S.Kandele akcentēja, ka ārsta darbs ir atbildība – pacienta veselības, dažkārt dzīvības un savas sirdsapziņas priekšā. Ārsta darbs ir arī milzīgs gandarījums un patiess prieks par labi padarīto darbu, par izglābtu veselību vai pacienta dzīvību.

Nepieciešamās prasmes:

  • pacietība;
  • izturība;
  • emocionāla stabilitāte;
  • prasme saprasties ar dažādiem cilvēkiem;
  • prasme iejusties cita cilvēka situācijā jeb empātijas spējas;
  • spēja operatīvi rīkoties;
  • saglabāt mieru kritiskās un sarežģītās situācijās;
  • prasme pieņemt lēmumus ātri un pareizi;
  • saglabāt distanci.

Jau skolā uzmanību nepieciešams pievērst tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, bioloģija, valodas, ētika, psiholoģija un sports.

Vidzemes slimnīcā vispārējām aprūpes māsām tiek nodrošināts darbs sekojošās māsas profesijas specializācijās – anestēzijā un intensīvajā aprūpē, bērnu aprūpē, perioperatīvajā aprūpē.

Nepieciešamās prasmes:

  • vērība;
  • uzmanība;
  • atsaucība;
  • līdzjūtība;
  • precizitāte;
  • spēja uzņemties atbildību;
  • izrādīt iniciatīvu;
  • neapjukt ārkārtas situācijās.

Īpašu uzmanību nepieciešams pievērst tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, bioloģija, ētika, psiholoģija un sports.

Visām ārstniecības profesijām nemitīgi jāpaaugstina kvalifikācija, apmeklējot seminārus, kursus, lekcijas, medicīnas biedrību sēdes, kongresus.

Personāla daļas vadītāja savā stāstījumā uzskaitīja, cik dažādu profesiju pārstāvji strādā Vidzemes slimnīcā, piemēram,

lietvedībā- lietveži, arhivāri;

finanšu jomā – ekonomisti, grāmatveži, statistiķi, uzskaites operatori;

personāla vadībā – personāla speciālisti, darba aizsardzības speciālisti;

juridiskais personāls – juristi;

informācijas tehnoloģiju speciālisti;

klientu apkalpošanas jomā – reģistratori;

sociālie darbinieki;

ārstniecībā – farmaceita palīgi, sterilizācijas tehniskie darbinieki;

saimnieciskajā nodrošinājumā – šoferi, veļas mazgātāji, apkopēji, sētnieki, pavāri, virtuves strādnieki, enerģētiķi, elektriķi, noliktavas pārziņi;

medicīnas fiziķi.

Vidzemes slimnīca piedāvā darba vietas jaunajiem ārstiem, medmāsām, funkcionāliem un citiem speciālistiem.

Kāpēc izvēlēties studēt medicīnu?

  • Iespēja palīdzēt cilvēkiem un veikt svarīgu darbu sabiedrības labā.
  • Augsts profesijas prestižs un stabilitāte.
  • Dažādas karjeras iespējas un specializācijas.
  • Personīgais izaicinājums un profesionālā izaugsme.
  • Labs atalgojums.

Medicīna Vidzemē ir svarīgs sektors, un šajā reģionā ir nepieciešami kvalificēti speciālisti, lai nodrošinātu kvalitatīvu veselības aprūpi.

               Skolnieču atziņas pēc pasākuma:

  • “Pēc šodienas stundas / nodarbības, manas domas par iešanu mācīties ārstos apstiprinājās.” (Viktorija)
  • “Nodarbība bija interesanta! Pastāstot par novirzieniem, liek aizdomāties, ko tiešām tālāk darīt. Šo sieviešu stāstītais aizrāva, un bija jauki klausīties, ar ko viņas ikdienā nodarbojas.” (Sabīne)
  • “Manuprāt, bija ļoti interesanta nodarbība! Man patika, ka viņas vairāk izstāstīja par iespējām mācīties un mācību procesu, ne tikai darba iespējām. Kā arī ļoti interesanti bija klausīties par katra personīgo pieredzi. Man personīgi šī nodarbība iedrošināja izvēlēties tieši šo – ārsta ceļu.” (Madara)
  • “Man ļoti patika ārstu un medmāsas prezentācija par dažādām profesijām un to ikdienu, un mācību procesu, ka tas tiešām ir grūts, bet atalgojošs.” (Melisa)

Pedagogs karjeras konsultants Ieva Ratniece

Ko varu darīt tagad, lai palielinātu savas izredzes sasniegt to, ko vēlos?

21.janvārī Limbažu Valsts ģimnāzijā pie 11. un 12. klašu skolēniem ar nodarbību viesojās Rīgas Stradiņa universitātes students Rolands Indričāns un Latvijas Universitātes students Mikus Lembergs. Studenti dalījās savā pieredzē par pašattīstību, mērķu sasniegšanu un palīdzību citiem.

Rolands Indričāns studē starptautisko uzņēmējdarbību un ekonomiku RSU un ir aktīvs dažādās jomās. Papildus tam viņš aktīvi darbojas kā mentors Southwestern Advatage programmā, palīdzot jaunajiem dalībniekiem izprast tādas svarīgas tēmas kā:

  • mērķu izvirzīšana un sasniegšana;
  • laika efektīva plānošana;
  • piemērotākā karjeras ceļa izvēle;
  • finanšu pratība nākotnei.

Rolands ir arī SOS Bērnu ciematu labdarības fonda vēstnesis un aktīvi iesaistās RSU studentu dzīvē kā Studentu padomes biedrs, apliecinot savu vēlmi palīdzēt un veidot labvēlīgu vidi apkārtējiem. Studenti dalījās savos pieredzes stāstos un sniedza praktiskus padomus mūsu skolas skolēniem, topošajiem studentiem. Iedvesmoja jauniešus domāt par savu nākotni un to, kā izmantot savas iespējas, lai sasniegtu gan akadēmiskus, gan personīgus mērķus.

Viens no galvenajiem nodarbības tematiem bija par pašattīstības nozīmi. Lai gūtu panākumus, ir nepieciešams ne tikai smagi strādāt, bet arī nepārtraukti pilnveidot sevi. Viņi dalījās ar praktiskām stratēģijām, kā uzlabot laika menedžmentu un kā pieņemt pārdomātus lēmumus par karjeru. Tāpat tika doti ieteikumi, kā plānot savas finanses, lai nodrošinātu stabilu nākotni. Tika iedots arī grāmatu saraksts, kuras būtu vēlams izlasīt.  Skolēnus pārsteidza Mikus prasme salikt rubika kubu.

Tiešsaistes diskusija

Tiešsaistes diskusija KN 2024

Karjeras nedēļa

Vizualis KN 2024 1920x1080px

Limbažu Valsts ģimnāzijā viesojās AS Mapon direktors Ingus Rūķis

Atpakal augstskola

Viens no Eiropas Savienības mērķiem ir zinošas, kritiski domājošas, demokrātiskās vērtībās balstītas sabiedrības stiprināšana. Šo mērķi mēs varam sasniegt tikai kopā, daloties savās zināšanās, pieredzē, mācoties vienam no otra, tāpēc ik gadu izglītības iestādes un dažādu jomu eksperti iesaistās akcijā “Atpakaļ uz skolu”. Šogad akcija notiek jau sešpadsmito gadu. Akcijas laikā iepriekšējos gados uz skolām ir devušies vairāk nekā 1000 eksperti, stāstot gan par Eiropas Savienības aktualitātēm dažādās jomās, gan ļaujot izzināt daudzveidīgas profesijas un prasmes, tā iedvesmojot bērnus un jauniešus profesijas izvēlei, ļaujot plašāk iepazīt Latviju, Eiropu un pasauli.

Šogad eksperti dodas uz skolām konkrētu mācību stundu ietvaros, tā ar savas jomas ekspertīzi bagātinot mācību procesu.

Piektdien, 19.aprīlī, Limbažu Valsts ģimnāzijā viesojās Limbažu 1. vidusskolas absolvents, IKT speciālists, AS Mapon direktors Ingus Rūķis. Pateicībā par ieliktajiem zināšanu, intereses un iespēju pamatiem, eksperts atsaucās Eiropas Komisijas akcijai “Atpakaļ uz skolu”. Sociālo zinību ietvaros viņš skolēniem pastāstīja par uzņēmumu kā par samazinātu sabiedrības modeli. I.Rūķis akcentēja, ka atslēgas vārds ir KOMUNIKĀCIJA. Nozīmīgi ir paust, kam tic uzņēmuma vadība, ņemot vērā , ka AS Mapon ir starptautisks uzņēmums ar vairāk nekā 180 darbiniekiem. Uzņēmumā tiek izstrādāti autoparka pārvaldības risinājumi, neatkarīgi no pārstāvētās nozares un  autoparka lieluma. Šobrīd apmēram 250 000 mašīnas aprīkotas ar šādām iekārtām, aptverot ļoti plašu ģeogrāfisko pārklājumu. Skolēni uzklausīja uzņēmuma direktora pieredzi, kā radīt motivējošu darba vidi šajā nemierīgajā, nedrošajā laikā. Miera sajūtu darbiniekiem var iedot, informāciju gūstot uzticamos informācijas avotos, veicot ziedojumus, veco ofisu pielāgojot īslaicīgai bēgļu uzņemšanai, mudinot darbiniekus stāties Zemessardzē, brīvprātīgi palīdzot bēgļiem no Ukrainas. Ingus Rūķis raksturoja sabiedrības ilgtspēju: “Nevar tikai ņemt, ir jādod arī atpakaļ!”

Jau skolas laikā sapratis, ka vēlas savu dzīvi saistīt ar informācijas tehnoloģiju jomu. Vidusskolā iegūtās zināšanas ģeogrāfijā, matemātikā, angļu valodā ir supervajadzīgas arī šobrīd. Atzinīgus vārdus veltīja saviem skolotājiem: Modrim Jirgensonam, kurš radīja interesi, iespējas; Uldim Umulim par to, kā lika domāt, spriest; Mārītei Grīnei par stiprajiem pamatiem fizikā; Ingai Gaigalei par vēlmi lasīt sev noderīgās, interesējošās grāmatas.

Tāpat skolēni tika iepazīstināti ar programmētāja darba pieredzi  draugiem.lv un 2003.gada Eirovīzijas mājas lapas veidošanā. Uzsvēra, ka jebkurš var veikt, izdarīt iniciatīvu, minot piemēru par Tēva dienas ieviešanu Latvijā. Ingus ir arī Draugiem Group Mentoru kluba biedrs, kurš konsultē jaunos uzņēmējus. Eksperts mudināja skolēnus iesaistīties ERASMUS apmaiņas programmās un iepazīt profesijas padziļināti Ēnu dienās.

 

Ingus rukis lvg

Ēnu diena 2024

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. 2024. gadā Ēnu diena visā Latvijā norisināsies 4. aprīlī. 

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām un veicināt skolēnu padziļinātu izpratni par karjeras izvēles iespējām un reālo darba vidi, veicinot motivāciju un atbildīgus lēmumus par savu nākotni. Uzdevumi ietver skolēnu un uzņēmumu/iestāžu (Ēnu devēju) sadarbību, stiprinot saikni starp izglītības vidi un darba tirgu.

Šī ir programma jau vairāk nekā 20 gadus Latvijā sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, tādējādi arī sekmējot jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Ēnu diena ir ceļš uz izpratni un apzinātiem lēmumiem par savu karjeras izvēli.

enu diena

Latvijas Kultūras koledža

Pasākumu producente, Latvijas Kultūras koledžas absolvente Andra Luste un koledžas studentes Saule Kūrena un Emilija Bērziņa iepazīstināja LVĢ skolēnus ar koledžas piedāvātajām programmām – jaunām un inovatīvām. Ja izvēlēsies studēt LKK, tad būs iespēja:

– attīstīt sevī menedžera un līdera dotības;

– piedalīties un līdzdarboties dažādos kultūras projektos un pasākumos;

– papildināt savas zināšanas starptautiskās apmaiņas programmās;

– doties ekskursijās uz kultūras iestādēm un tikties ar izvēlētās specialitātes un specializācijas profesiju pārstāvjiem un lietpratējiem;

– aktīvi iesaistīties studentu sabiedriskajā dzīvē.

Skolēnu zināšanas par koledžu un tās absolventiem tika pārbaudītas ar mācību spēles platformas Kahoot! palīdzību. Tika noskaidroti uzvarētāji, kuri balvā saņēma LKK piezīmju grāmatiņu.

Par savu mērķu sasniegšanu stāstīja Emilija Bērziņa, LKK studente, X Faktora 2023 uzvarētāja. Tikšanās noslēgumā Emilija mūs iepriecināja, nodziedot vairākas dziesmas.

xfaktors

LATVIJAS VALSTS ROBEŽSARDZE UN VALSTS ROBEŽSARDZES KOLEDŽA

robezsardze

robezsardze3

LVĢ PKK Ieva Ratniece

Studiju festivāls “L-Universs” un izglītības izstāde “SKOLA 2024”

23.februārī 12.klašu skolēni apmeklēja “L-Universs” un “SKOLA 2024”

Studiju festivāls L-Universs skolēniem, skolotājiem un vecākiem piedāvāja izzināt studiju iespējas, iepazīt LU Akadēmisko centru un iejusties studentu lomā, piedaloties dažādās studiju aktivitātēs. Ikvienam bija iespēja izjust LU daudzveidību – izzināt dabaszinātnes, iepazīt sociālās zinātnes, pārbaudīt savas zināšanas humanitārajās zinātnēs un mākslā, pilnveidot sevi medicīnas un veselības zinātnēs.

Lielākajā izglītības izstādē Latvijā “Skola 2024” ikviens, kurš vēlas studēt un papildināt savas zināšanas, vienkopus varēja iepazīties ar izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs, un atrast piemērotāko mācību iestādi.

Prieks bija satikt LVĢ absolventus, kuri pārstāvēja augstākās izglītības iestādes.

20202022

safasfasf

LVĢ PKK Ieva Ratniece

Tikšanās ar arhitekti un materiālu inženieri

2024.gada 14.februārī 10.a, 11.a un 12.a klases skolēni tikās ar arhitekti Annu Ozoliņu un Tomasu, kurš ir materiālu inženieris.

Anna iepazīstināja skolēnus ar arhitektūras specifikācijām – arhitekts, enerģija, siltums, ūdens, būvfiziķis/ēku tehnologs, akustika, ugunsdrošības speciālists, CO2 bilance, vides pieejamība, būvinženieris, mērnieks, pilsētplānotājs, interjera dizainers.

Tika pārrunātas arhitekta darba fāzes – datu apkopošana un analīze, ideja/konkurss, projektēšana, būvprojekts, izpildes plāni/detaļas, iepirkuma sagatavošana, iepirkums, būv-/autoruzraudzība, objekta aprūpe, biroja vadība.

ahitekts lvg

LVĢ PKK Ieva Ratniece

Limbažu Valsts ģimnāzijā – ikgadējās sarunas par vēlmēm un iespējām

Karjeas bildes 2024

Limbažu Valsts ģimnāzijas absolvents Dāvids Helvijs Francs (no labās), kurš vairākus gadus pavadījis profesionālajā dienestā Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos, ar puišiem pārrunā viņu attieksmi gan pret profesionālo, gan valsts aizsardzības dienestu

Ceturtdienas vakarā Limbažu Valsts ģimnāzijas vecāko klašu skolēni, arī daļa devītklasnieku skolas zālē tikās ar dažādu jomu speciālistiem, lai uzklausītu viņu pieredzi un ieteikumus, pārdomātu savas vēlmes un iespējas.

Pirmoreiz šāda veida sarunas, kad jaunieši nevis noklausās visiem kopīgu priekšlasījumu, bet nelielās grupiņās pie galdiņiem itin omulīgā gaisotnē var apspriesties un iztaujāt tieši to speciālistu, par kura jomu viņiem ir lielākā interese, ģimnāzijā norisinājās 2020.gada februārī. Toreiz tas visiem tik ļoti iepatikās, ka nebija šaubu  – nākamgad jārīko atkal. Taču tad sākās kovidlaiks un tas atkal pienāca vien pērn, kad paši skolēni rosināja – vajag!

Izraugoties pasākuma viesus, tiek uzklausīti jauniešu ieteikumi, arī domāts, lai būtu jomu dažādība, pievērsta uzmanība aktualitātēm.- Tāpēc šogad nolēmām, ka noteikti jāaicina kāds militārās jomas pārstāvis. Vairāk nekā iepriekš bija to, kuri vēlējās, lai ciemos aicinām arhitektu. Vēlamo profesiju saraksts bija ļoti plašs,- pastāstīja ģimnāzijas karjeras konsultante Ieva Ratniece. Protams, pēc tam jāskatās, kur jauniešu kārotos sarunbiedrus atrast. – Esam ļoti pateicīgi visiem, kuri mūsu aicinājumam atsaucās, – teic I.Ratniece. Uz pasākumu aicinātais Valsts policijas Rietumvidzemes iecirkņa priekšnieks, jurists Jānis Goba atbildējis, ka sarunai ar jauniešiem laiks ir jāatrod, citādāk būt nedrīkst. Viņš bija viens no daudzveidīgā ciemiņu devītnieka. Lūk, pārējie. Aktieris Agris Krapivņickis, vecmāte, SIA Limbažu slimnīca valdes locekle Liene Česle, fiziķis, bijušais Ropažu vidusskolas direktors, bet tagad SIA Breweries īpašnieks un alus iekārtu tehnologs Juris Cinītis, programmētāja Estere Šverna, arhitekte Agnese Lāce, IT speciālists Jason Bunch, kurš studējis ASV, bet tagad dzīvo mūspusē, uzņēmuma Ignitis Renewables Latvia vadītāja Baiba Lāce. Jāprecizē, ka šis uzņēmums Baltijas valstīs un Polijā attīsta atjaunojamās enerģijas projektus. Un vēl viesu pulkā bija ģimnāzijas savējais – pašu absolvents Dāvids Helvijs Francs, kurš beidzis Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju, astoņus gadus pavadījis profesionālajā dienestā Latvijas bruņotajos spēkos un arī tagad strādā šajā jomā, gan saistītā ar uzņēmējdarbību. Šobrīd viņš biznesa augstskolā Turība apgūst profesionālā maģistra programmu Uzņēmējdarbības vadība. 

Karjeas bildes 2024 1

Valsts policijas Rietumvidzemes iecirkņa priekšnieks Jānis Goba sarunā ar ģimnāzistiem uzsvēra, ka varbūt nākotnē ar kādu no viņiem satiksies vienā darbā

Ceturtdien Limbažu Valsts ģimnāzijā notika ikgadējais karjeras sarunu vakars, kurā jauniešiem bija iespēja tikties ar dažādu jomu speciālistiem. Iepriekš viņi bija atsūtījuši vizītkartes, pastāstot par savu izglītības un darba pieredzi, arī vaļaspriekiem. Tās izlasot, skolēni varēja izvēlēties, ar kuriem trim ekspertiem pasākumā gribētu aprunāties. Katrs no jauniešiem varēja pieteikties trim sarunām. Ģimnāzijas direktore Gunta Lāce pirms tikšanās sākuma rēķināja – ja pirmoreiz uz šādu pasākumu skolēns atnāk, mācoties 9.klasē, tad līdz 12.klases absolvēšanai viņam tiek pat 12 atklātas sarunas ar dažādu profesiju pārstāvjiem. Tas var palīdzēt izvēlēties savu ceļu. Starp citu, pēc pērngada tikšanās vairāki absolventi, vairāk uzzinājuši par studijām Kultūras akadēmijā, uzvēlējās šo augstskolu, savukārt pāris puišu, aprunājušies ar mērnieku, ģeomātikas maģistru, nolēma studēt šo jomu.

Karjeas bildes 2024 2

Iesākot pasākumu, uz ko jaunieši bija ieradušies kuplā skaitā, ģimnāzijas direktore priecājās gan par viņu ieinteresētību, gan viesu atsaucību, atrodot laiku, lai tiktos ar skolēniem. Ciemiņi tika lūgti vēlreiz īsi iepazīstināt ar sevi, un tad – aiziet! Zāle iezumējās kā bišu spiets, jo vienlaikus sākās sarunāšanās pie deviņiem galdiņiem. Pēc pusstundas ieskanējās zvans, vēstot, ka jāgatavojas jaunam raundam un jauniešiem jādodas iepazīties, uzklausīt un iztaujāt nākamo ciemiņu. Pēc pirmās pusstundas uz jautru aktivitāti visus uzaicināja aktieris Agris Krapivņickis, lai skolēni kļūtu vēl mundrāki, turētu ausis un acis vaļā. Prāts būtu atvērts.

Karjeas bildes 2024 3

Pēc intensīvām gandrīz divu stundu sarunām, kas nudien paskrēja pārsteidzoši ātri, bija pienācis brīdis teikt paldies ekspertiem par izturību.- Laikam jau visu vajag beigt tad, kad vēl mazliet gribas turpināt,- pajokoja G.Lāce. Un arī pēc oficiālā noslēguma jaunieši vēl apstāja viesus, lai kaut ko pajautātu gluži individuāli. Skolēni tika arī aicināti uz lapiņām uzrakstīt kādu atziņu, ko šajā pasākumā guvuši. Daudzi bija izteikušies lakoniski – ļoti patika. Kāds bija atzinis, ka sarunas palīdzēja sakārtot galvu, deva vielu pārdomām, idejas, kas varētu noderēt nākotnē, ļāva sašaurināt vēlmju loku līdz konkrētam virzienam. Galvenais – lai pats esi apmierināts!

Karjeas bildes 2024 4

SIA Limbažu slimnīca valdes locekle Liene Česle, kura sevi pasākumā pieteica kā vecmāti pēc sirds un pārliecības, pēc sarunām ar skolēniem sacīja, ka centusies viņiem plašāk izstāstīt, ko sevī ietver medicīna.- Jutu, ka daudziem ir interese, bet nav skaidras izpratnes, ko tas nozīmē. Daudz kas redzēts filmās, taču dzīvē ir citādāk,- viņa sacīja. Skolēni atsaucīgi uzņēmuši aicinājumu atnākt uz slimnīcu, lai tās klīnisko vidi iepazītu no iekšpuses, būtu blakus mediķiem. L.Česle teica, ka viņai ir liels prieks par mūspuses jauniešiem, kuri izvēlējušies medicīnas jomu un nāk praksē uz Limbažu slimnīcu.- Ir gandarījums, ja pēc prakses meitene uzsver, ka pārliecinājusies – šī tiešām ir viņas vieta, viņas aicinājums. L.Česle atzina, ka ģimnāzijas izraudzītais tikšanās veids ir ļoti veiksmīgs, jaunieši iepazīst ciemiņa pieredzi, viņa dzīves gājumu. Par ļoti vērtīgu šo vakaru atzina ģimnāzijas devītklasniece Estere Liniņa.- Es jau ilgāku laiku domāju, ka vēlos kļūt par vecmāti. Tā kā man ļoti paveicās, ka šoreiz bija iespēja ar viņu tikties. Pēc sarunas sapratu, ka tiešām varētu izvēlēties šo virzienu. Divpadsmitklasnieks Krišs Cepurnieks bija aprunājies ar uzņēmēju Juri Cinīti un programmētāju Esteri Švernu. Pašu vairāk saista inženierzinātnes, arī fizika. Sarunbiedri gan tieši par to nav runājuši.- Taču mācīties par dzīvi vienmēr noder,- apcerīgi sprieda abiturients un piebilda, ka no sarunām sev paņēmis atziņu – dzīve būs neparedzama, bet jāiet uz priekšu.

Karjeas bildes 2024 5

Ģimnāzistu saruna ar Juri Cinīti

Ģimnāzijas absolvents, kurš tagad saistīts ar militāro jomu, Dāvids Helvijs Francs sacīja, ka vēlējies paplašināt savu sarunbiedru redzesloku un arī uzsvērt, cik dažādas izvēles dzīve piedāvā, arī nesaistītas ar karjeru. Ir vērts visas pieņemt, jo tās tomēr var palīdzēt gan darba jomā, gan veido mūs kā personības. Viņš atcerējās savu skolas laiku, kad tāpat rīkotas tikšanās ar absolventiem, kuri stāstīja par savu dzīves ceļu.-  Šādas individuālas sarunas kā šovakar ir vēl labāks formāts, jo var izvēlēties tās nozares sarunbiedru, kas tieši tevi interesē. Mums vairāk bija pasākumi, kad visi tikāmies ar vienu cilvēku. Un pašam Dāvidam Helvijam tieši šāda tikšanās savulaik bija pirmais klikšķis, lai sāktu domāt par militāro karjeru.- Vairs neatceros, kas bija ciemos uzaicinātais cilvēks, bet prātā palika viens viņa teikums – militārajā jomā nekad nekļūsi miljonārs, bet ir citas dzīves vērtības, ko tur gūsi un varēsi piepildīt. Un tas sasaucās ar to, kā esmu audzināts, ar patriotiskajiem pasākumiem, kas notika ģimnāzijā,- atcerējās Dāvids Helvijs. Tā militārā joma kļuvusi par vienu no variantiem, ko varētu izvēlēties pēc 12. klases. Izšķiroša pēc tam bijusi ģimnāzijā rīkotā tikšanās ar absolventu Aleksi Ozoliņu, kurš stāstījis par mācībām Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Tad jau sapratis – jā, tas varētu būt arī mans ceļš.- Es gan tagad sarunā uzsvēru arī grūtības, kas ir šajā jomā, lai jauniešiem būtu iespējami daudz informācijas, ko pārdomāt un izvērtēt. Lēmums jāpieņem katram pašam…

Karjeas bildes 2024 6Karjeas bildes 2024 7Karjeas bildes 2024 8

Karjeas bildes 2024 9

Saruna ar Agnesi Lāci un Esteri Švernu

Ekspertu novēlējumi jauniešiem:

  • Nav vārda nevaru, ir tikai negribu! (Agris Krapivņickis)
  • No kļūdām nevajag baidīties, no tām jāmācās. Svarīgi ir kļūdas nepieļaut atkārtoti!  (Baiba Lāce)
  • Pēc iespējas teikt “jā” visam, ko dzīve piespēlē. (Dāvids Helvijs Francs)
  • Skolā iemācies mācīties, nevis zināt! Vēl jaunībā jāiemācās grūti strādāt, tad tā jaunība gan būs kā sēja, bet labību varēsi pļaut visu mūžu. (Juris Cinītis)
  • Nekad nepadoties, meklē labākos, ātrākos, radošākos risinājumus. (Jānis Goba)
  • Aizrautību dzīvē un darbā. Mīli to, ko dari. Esi tā pārmaiņa, ko vēlies redzēt pasaulē. (Liene Česle)
  • Dari ro, kas tevi aizrauj, un esi pacietīgs. Tas radīs neskaitāmus vēlamus rezultātus – gan darbā, gan tādus, kas veido tevi kā personību. (Agnese Lāce)

 

Lailas Paegles teksts un foto

Karjeas bildes 2024 10

Pārpublicēts no 27.02.2024.

Karjeras nedēļa Limbažu Valsts ģimnāzijā

kar1kar2

kar3

kar4

kar5

Karjeras nedēļa

1 karjea

Karjeras nedēļa ir pasākumu cikls, ko Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) organizē sadarbībā ar Latvijas pilsētām un novadiem. Tajā jauniešiem ir iespēja iepazīt arvien jaunas, ar karjeras izglītību saistītas tēmas – darba tirgus tendences, nākotnē pieprasītākās profesijas, skolā iegūto zināšanu un prasmju pielietojumu izvēlētajā nozarē.  Karjeras nedēļas mērķis ir aktualizēt savlaicīgas un apzinātas tālākās izglītības un karjeras izvēles nozīmi veiksmīgas profesionālās dzīves veidošanā. Katru gadu Karjeras nedēļa veltīta citam tematam (piemēram, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares iepazīšanai, uzņēmējspēju izzināšanai, u.c.). Šogad Karjeras nedēļa tiek organizēta jau 11. reizi.

Mērķauditorija:

  • vispārizglītojošo skolu skolēni no 1. līdz 12. klasei;
  • profesionālās izglītības iestāžu skolu jaunieši – arodskolu, profesionālo vidusskolu, mūzikas un mākslas vidusskolu, koledžu audzēkņi, profesionālās izglītības kompetences centru (PIKC) un citu tehnikumu audzēkņi;
  • jauniešu vecāki, radinieki un skolotāji, jaunatnes lietu speciālisti, karjeras konsultanti, nacionālie un reģionālie mediji, politikas veidotāji un sabiedrība kopumā.

Karjeras nedēļā 2022. gadā vairāk nekā 3300 pasākumos visā Latvijā iesaistījušies vairāk nekā 110 000 skolēni; kopumā desmit gadu laikā Karjeras nedēļā notikuši gandrīz 16 000 pasākumu, kuros piedalījušies vairāk nekā 840 000 skolēnu.

Vairāk par Karjeras nedēļu: https://www.viaa.gov.lv/lv/karjeras-nedela

Šogad Karjeras nedēļā ar nosaukumu “Tavs prasmju portfelis” tiks akcentēta prasmju pilnveide, caur dažādām aktivitātēm tiks iepazīstot un atklājot dzīvei un karjerai noderīgas prasmes (katrai dienai sava prasmju grupa – caurviju, starppersonu/personīgās, IT, profesionālās prasmes). Tiks organizēta tiešsaistes lekcija par konkurētspējīgām prasmēm, IT eksāmens, sagatavots profesionālās izglītības programmu saraksts u.c. palīgmateriāli un aktivitātes. Savukārt izglītības iestādes tiek aicinātas īstenot aktivitātes – saliedēšanās spēles, līderības treniņus, tehnikumu absolventu vizītes skolās, u.c. veicinoši pasākumi, kas skolēnos raisītu interesi turpmākās karjeras veidošanā.

Eiropas Komisija 2023. gadu ir pasludinājusi par Eiropas Prasmju gadu (European Year of Skills), un Latvijā to koordinē VIAA. Arī Karjeras nedēļa ir daļa no Eiropas Prasmju gada pasākumiem.

Vairāk par Eiropas Prasmju gadu: https://www.viaa.gov.lv/lv/eiropas-prasmju-gads

LVĢ PKK Ieva Ratniece

2 karjera